​​Odešli vám nájemníci a nevíte zda-li prodat nebo zlevnit nájemné?

Odešli Vám nájemníci a vy se ptáte zda-li zlevnit nájemné, nebo prodat? Existuje nějaké dobré řešení a víte vůbec o závažném problému, který vás může potkat?Současná situace a realita trhu


Mnoho majitelů nemovitostí dnes řeší, co s nemovitostí dál. Řada firem přešla trvale na práci z domova a stejně tak vysoké školy na plnou distanční výuku. Tito zaměstnanci a studenti tvořili velkou skupinu, která si pronajímala byty a domy. Majitelé nemovitostí nějakou dobu čekali na zázrak, a že se situace rychle vrátí do normálu, nicméně dnes už musí řešit, co dál s ekonomikou jejich nemovitosti.


Prvním krokem, který každého napadne je zlevním to na nějaký čas a pak cenu zase vrátím zpátky, až se situace uklidní. Toto řešení by fungovalo v případě, že Covid rychle zmizí a firmy zase změní model práce a naženou lidi zpátky do drahých kanceláří a studenti VŠ přejdou trvale opět na klasickou výuku s nutností bydlet v Praze. To se nicméně zřejmě jen tak nestane. Co tedy dál?Nebezpečí levného pronájmu


Je tu bohužel ještě jedna další a velice závažná věc, o které zatím majitelé nemovitostí moc neví, ale znají ji dobře realitní makléři.

Pokud zlevníte nájem, tak se vám začnou hlásit lidé z jiné sociální skupiny, než jste byli zvyklí. Místo solidního a včas platícího obchodníka, manažera, majitele menší firmy, lékaře atd., kteří drželi slovo, chovali se k vaší nemovitosti slušně atd., se začnou objevovat nájemci, kteří se rozhodně nebudou stejně dobře chovat k vaší nemovitosti, budou mít problém s úhradou pravidelného nájemného, budete neustále řešit stížnosti sousedů a hlavně, tito lidé v tom lidově umějí chodit, takže v případě neplacení nájemného je z vaší nemovitosti jen tak nevyhodíte a budete jim bydlení dotovat ze svého, než rozhodne soud o vystěhování. Riziko, že narazíte na takové nájemníky, velice stoupá se snížením ceny nájemného a nejsou to na první pohled žádní asociálové, velice dobře ví, co a jak vám mají říct, aby získali vaši důvěru. Co tedy v této situaci dělat? 


Zvažte prodej nemovitosti, u které víte, že neseženete solidní nájemce. Pokud má nemovitost ovšem dobrou ekonomiku i po snížení nájmu, tak rozhodně nemovitost neprodávejte a dál užívejte výnos.

Pokud ale stávající nájemníci odešli do levnějšího a vy musíte poměrně razantně zlevnit, vaše nemovitost je v lokalitě, kde se podobných nemovitostí na pronájem nabízí hodně, nájem vám již nepokryje hypotéku, po zlevnění by vám po odečtení nákladů na údržbu nevznikl žádný zisk a naopak v případě neplacení nájemného byste se sami dostali do finančních problému nečekejte na zázrak! 


Je v této době lepší udělat dobré ekonomické rozhodnutí, protože hypotéky jsou pořád relativně dostupné a řada lidí vám za vaši nemovitost může zaplatit velice dobrou cenu a nemovitost prodat. Získáte tím finanční prostředky na nákup jiné nemovitosti od majitelů, které jejich nový nájemníci dostali do finančních problému a musejí rychle a pod cenou nemovitost prodat. V té chvíli budete mít finance na nákup takovéto nemovitosti a můžu vás ujistit, že to co vám ještě zůstane, bude daleko víc, než byste jsi vydělali pronajímáním a ještě si ušetříte čas nervy.Můžeme poradit, nebo pomoci?


Na konzultaci jak v takové těžké situaci dál nejste sami. Můžeme vám poradit, probrat možnosti a určitě se podělíme o zkušenosti.

Provádíme profesionální placené odhady (i pro soudní a dědická řízení), nicméně v toto době jsme se rozhodli pomoci a uděláme odhad ceny vaší nemovitosti zdarma a doporučíme vám, zda se vyplatí další pronájem, anebo by bylo lepší nemovitost prodat a za jakou cenu a vy se sami rozhodnete co dál. Pokud Vás toto téma více zajímá, napište mi na info@uspesnereality.cz, nebo volejte 702177006. Řadě lidí jsme už pomohli se dobře rozhodnout, nejste v tom sami. Jak takový odhad vypadá? Můžete se sami přesvědčit zde

Hezký den


Mgr. Bc. Radim Kostaňuk

Zástupce Realitní komory ČR pro Prahu 3

Člen výkonné rady Realitní komory ČRTato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb a personalizaci nabídky zákazníkům v souladu s ochranou osobních údajů. Nastavení cookies si můžete upravit.