Předpověď vývoje cen nemovitostí v Praze v roce 2021, aktualizováno k 19.3. 2021

Aktualizováno k 19.3.2021 v dolní části článku.

"V současné době si lze přečíst mnoho článků, jak ceny nemovitostí porostou, anebo budou naopak klesat. Jeden předpovídá to a druhý zase ono. Kde je tedy pravda?“

Pravda je vždy ve faktech. Jaká fakta jsou aktuálně koncem roku 2020 a co nám říkají?

Když se podíváte na největší český realitní server Sreality, tak bytů v Praze do 3,5 mil. korun, bylo opravdu jen pár, o kterých se dalo uvažovat. Dnes v nabídce prodeje nemovitosti každý den přibývají a nabídka menších bytů 1+1, 1kk a 2+1, 2kk se blíží již ke třem stům. Pokud se podíváte na tyto nabídky, jedná se často o postoupení rezervační smlouvy, anebo smlouvy o smlouvě budoucích a většinou u nových projektů.

U bytů do cca do 6 mil. korun, je situace ještě dramatičtější, je jich již v nabídce několik tisíc. V pronájmech jsou čísla přímo neuvěřitelná, volných bytů se nabízí k pronájmu víc jak 9 tisíc. Nájmy začínají na cca 4000,-kč.

Dalším důležitým faktorem je pak skutečnost, že řada firem přešla na home office a zjistila, že i do budoucna je práce z domu lepší ekonomicky, než platit či vlastnit drahé kanceláře. Tím samozřejmě klesne výrazně také poptávka po nájemních bytech, lidé zůstanou pracovat doma a nebudou nuceni odejít za prací do Prahy. V současné době bude nabídka kancelářských prostor dosahovat již skoro cca 5000 nabídek. Tato čísla jsou oproti době před Covidem 19 astronomická.

Když je velká nabídka ceny klesají, když je nabídka malá, ceny naopak stoupají, toto jednoduché pravidlo v obchodě platí a funguje v realitách.

Už dnes se objevují menší byty v Praze kolem 2,5 miliónů a nejsou ve špatném stavu. Realitní trh reaguje především na chování velkých realitních hráčů a pokud developeři začnou zlevňovat, tak se to projeví rychle i na ceně plošně. Když se tyto nové byty dostanou na cenu starších, zájemci budou vždy preferovat novostavbu, před bytem, do kterého ještě musí investovat. Jaký tedy rozdíl mezi Developerem a běžným majitelem bytu:

 • Developer:
  • Snížením ceny stejně vydělá, má rezervu i pro snížený ceny
  • Finanční škodu si vynahradí v budoucnu výstavbou
  • Má finanční polštář i velký propad cen ustojí i dlouhodobě
  • Umí nabídnout různé akce na vybavení, aby byl atraktivnější pro zájemce
  • Umí zajistit právní servis a financování pro zájemce, je pojištěný na škody v realitách
 • Běžný majitel nemovitosti:
  • Snížením ceny nic nevydělá
  • Finanční škoda je nevratná
  • Velký propad cen může být likvidační (exekuce, dražba)
  • Nemá velkou praxi s prodeji, může podlehnou panice
  • Nezajišťuje financování pro zájemce, nemá možnosti lepších hypoték jako developer

Pokud tedy máte nemovitosti, které jsou obsazené a nájemníci Vám platí a jejich práce také není ohrožená, určitě neprodávejte a dál je držte a užívejte si výnos.

Pokud ale máte několik nemovitostí, kde mají nájemníci problémy s pravidelným placením, tak není rozhodně dobré čekat na zázrak, ale alespoň jednu nemovitost prodat a zajistit si tak finanční polštář na špatné časy (neplatiči, nenadálé investice, výpadek příjmů atd.) a případně tyto peníze použít na výhodný nákup jiné nemovitosti, když se ceny opravdu razantně propadnou.

Stačí sledovat inzertní realitní servery, jak začnou nabídky přibývat, tak se začne vždy zlevňovat.  Nebuďte to Vy, kdo na tom prodělá, stačí se jen zajímat a udělat včas správné rozhodnutí. Nikdy nebudete schopni konkurovat nabídkám developerů, nicméně rozhodnutím ve správnou chvíli můžete být o kok napřed, protože Developer si může dovolit čekat, i když mu klienti nezaplatí, nicméně pro řadu běžných majitelů nemovitostí může být toto velký problém.

A velký varovný prst pro všechny, kteří už teď mají problém se splácení hypotéky, anebo tyto problémy očekávají. Banka Vám může velice rychle zesplatnit hypotéku a pak budete nuceni nemovitost prodat bleskově pod cenou a ve velkém stresu, na což samozřejmě řada spekulantů čeká.Tedy předpověď na konec roku 2020 a začátek 2021, který vychází z dat.

Ceny nemovitostí budou v Praze stále klesat, řada lidí začne mít problémy s placením hypotéky a trh se zhoupne, budou k vidění byty pod 2 miliony, které se bez problémů dříve prodávali za 3 mil a více. Začnou velké slevové akce u developerů. Realitní kanceláře nás začnou masivně masírovat reklamou, protože budou chtít využít paniky majitelů.

Po novém roce se situace nezlepší, nálada realitního trhu bude nervózní, řada lidí bude do poslední chvíle držet problémové nemovitosti v zoufalé naději, že se stane zázrak a ceny zase vyletí. Začnou se objevovat rychlé prodeje a výkupy, přibude exekucí nemovitostí. Pomalé zlepšení nastane nejdříve koncem roku 2021, pokud se samozřejmě podaří Covid alespoň trochu zvládnout.

Aktualizace k 19.3.2021. 

Jak jsme psali, tak se skutečně začali objevovat akce developerů a řada lidí začala řešit prodej nepronajatých nemovitostí, místo snížení nájemného. Do situace na realitním trhu ale zasáhl zásadní faktor a to snížení úroků u hypoték. To mělo za následek, že řada lidí opět dosáhla na dražší byty a developeři tedy nemuseli sáhnout k drastickým slevám. Lidé, kteří se rozhodli, že raději místo pronájmu prodají, na tom vydělali. V poslední době jsme prodali několik takových to nemovitostí, o které byl díky nízkým sazbám u hypoték velký zájem a majitelé nečekali, že vůbec takto dobrou cenu dostanou. 

Jak tedy vidíme vývoj dál? 

Velice záleží na reakci bank a ceny hypoték. Samozřejmě nízké sazby drží především developery pořád nad vodou a zajišťují dostatek zájemců i za vyšší ceny. V okamžiku, kdy začnou sazby hypoték růst, začne ubývat zájemců, kteří si budou moct dovolit dražší bydlení, což povede ke korekci cen. Dnes už je jasné, že řada firem se do kanceláří nevrátí a tím klesne poptávka po nájemních bytech, které se ocitnou v prodeji a řada lidí také ekonomicky pocítí dopad pandemie. Stále tedy platí, že zažijeme propad cen a zhoupnutí realitního trhu, nedávno jsme našemu klientovi vyjednali byt 1+kk s parkovacím stáním a balkonem v novostavbě, za cca 2.5 mi. korun. Už dnes dochází k tomu, že majitelé nájemních bytů v Praze je prodávají, než aby museli snížit nájem, tak z prodeje jednoho bytu koupí v menším městě další dva až tři byty, Nesníží tedy nájem u Pražského bytu na např. 12. tis korun, ale takto jinde za např. 10  tis. korun pronajmou byty tři, což dává ekonomicky větší smysl a výnos.   

Pokud jste dočetli tento článek až sem a řešíte co dělat, "napište nám anebo zavolejte", (pište na info@uspesnereality.cz, nebo volejte 702177006), rozhodli jsme se také pomoci a jinak placené poradenství poskytuje do doby konce pandemie zdarma.

Uděláme Vám přesné stanovení aktuální tržní ceny nemovitosti (máme na to specializovaný program) a předpověď vývoje přímo ve vaší lokalitě, protože to také hraje významnou roli a poradíme Vám, jak dál postupovat (prodat, neprodat a pronajmout atd.), abyste se mohli dobře a včas rozhodnout co dál a tuto situaci zvládli co nejlépe.

„Dostanete zdarma kompletně zpracovanou cenu Vaší nemovitosti ve formátu PDF.“ 

Jak informace o ceně vypadá, najdete v článku: Pravda o realitní odhadu ZDARMA, na našem webu v článcích.


Pište si pro ODHAD na info@uspesnereality.cz, nebo volejte 702177006. www.uspesnereality.cz

Hezký den

Mgr. Bc. Radim Kostaňuk

Zástupce Realitní komory ČR pro Prahu 3

Člen výkonné rady Realitní komory ČR


 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb a personalizaci nabídky zákazníkům v souladu s ochranou osobních údajů. Nastavení cookies si můžete upravit.