Nejčastější druhy zájemců o nemovitosti. Poznáte je?

Při své realitní práci se setkáváme s různými tipy zájemců o nemovitosti, které bychom mohli rozdělit do několika skupin. Skoro každý, kdo někdy prodával nemovitost se s takovými zájemci setkal. Článek jsme připravili s nadhledem a nadsázkou. A třeba naše dělení do skupin pomůže i vám se zorientovat.

1. Zájemce s metrem. Tento zájemce na prohlídky nechodí sám a vždy má sebou početnou rodinu, kamarády poradce a různé další „brouky pytlíky“, kteří znají naprosto vše a na vše mají názor. Nemovitost měří, zkoumají, bádají nad každou maličkostí a ve finále se dozvíte, že je nemovitost v havarijním stavu a zítra spadne. Samozřejmě by bylo lepší, abyste raději zaplatili Vy jim, že si ji vezmou. Dokonce jednou na prohlídce požadoval zájemce slevu ve statisících na opravdu komína a když jsem ho požádal, aby mi ukázal kde komín je, šel mi jeho specialista ukázat větší záslepku na elektřinu, kterou si spletl s komínem, ale hned věděl, že to bude stát min. půl milionu. 

2. Okamžitě kupuji. Vezměte na prohlídku rezervační smlouvu, už jsem rozhodnutý, beru to. Ať to vypadá paradoxně dobře a majitel má radost, že už má zájemce, opak je pravdou. Tento druh zájemců nekoupí nic. Falešně navnadí majitele nebo makléře, nicméně po prohlídce začnou řešit mnoho důvodů, proč nemovitost koupit nemohou a stupňují neustále své požadavky, aby nedošlo k uzavření rezervační smlouvy, ale aby se majitel zbavil dalších zájemců a oni pak mohli začít požadovat opravdu velkou nereálnou slevu. Toto trvá i několik měsíců a nakonec naštvaný majitel pochopí o co jde a jednání ukončí.

3. Realitní turista. Tento zájemce vyráží převážně o víkendu s celou rodinou na prohlídky, většinou přijede s manželkou, kočárkem a dvěma dětmi a s batůžkem na zádech. Vše si projdou, zhodnotí stav a uvedou, že budou za rok prodávat svoji nemovitost a pak něco určitě koupí a zatím mapují trh. Bohužel svojí zábavou připravují o čas chudáka majitele, který nestojí o to dělat zábavného průvodce na své nemovitosti.

4. První zájemce. Tento zájemce jde na nemovitost jako na svou první, i když se mu velice líbí, tak dál jednat nebude, protože má ještě domluveny další prohlídky a kamarádi mu poradili, že musí přeci ještě něco vidět, než bude kupovat. Skoro vždy je to tak, že pak za týden volá, že ta Vaše nemovitost byla opravdu nejlepší a že tedy má zájem. Bohužel už je většinou pozdě a nemovitost je již rezervovaná. 

5. Zájemce bez peněz. Je velice motivovaný, jedná rychle a je ochoten nabídnou vyšší cenu, případně přihazuje v dražbě opravdu velké částky. Když je tedy vybrán a má uzavřít rezervační smlouvu, tak se začne vymlouvat, začne hrát o čas, aby se zbavil ostatních zájemců a pak jde ještě na jednu prohlídku, kdy najednou řeší vady a závady, které mu předtím nevadili a požaduje slevu, protože mu úplně nevyšlo financování. Když mu není vyhověno, tak  začne být velice nepříjemný a vyhrožuje právníky.  

6. Převlečený realitní makléř za zájemce. Dnes už se to tolik neděje, nicméně i tento druh zájemců nám chodil po nemovitostech. Poznáte jej naštěstí rychle. Nejvíce jej zajímá, zda má majitel nějakou smlouvu s realitkou. Stav nemovitosti jej moc nezajímá, ale začne si nemovitost fotit s tím, že to potřebuje ukázat manželce a ještě se drze zeptá, zda s tím souhlasíte. Večer pak najdete svoji nemovitost v jeho inzerci a když ho kontaktujete, uvede Vám, že jste mu udělat fotky přece dovolili. Dnes se s tímto jednáním setkávají především samoprodejci, majitelé zastoupení realitní kanceláří mají již díky Realitnímu zákonu od těchto „zájemců“ pokoj.

7. Před zájemce. Jedná se o druh zájemců, kteří někoho zastupují a dělají takzvaný před výběr. Většinou nemají moc času, řeší jen technický stav a cenu. Skoro pokaždé jsou se stavem nemovitosti nespokojeni a uvádějí, už viděli lepší. Také se často dozvíte, že už takto hledají pro svého klienta nebo někoho z rodiny řadu měsíců či let. Zde mají především smůlu samotní zájemci, protože svěří důvěru někomu, kdo neřeší to podstatné a to jak se tam budou samotní cítit, protože dům a nebo byt se dá vždy opravit a nebo vylepšit, ale charakter místa nezměníte a často takto přicházejí o opravdu pěkná místa k bydlení. 

8. Podivný zájemce. Je to speciální druh zájemců, kteří jsou již na první pohled patrní extravagantním oblečením a chováním. Pokládají podivné otázky na Vás, vaši rodinu a co 5 minut mění svůj názor na nemovitost. Chvilku jsou nadšení, chvilku zklamaní emoce létají nahoru dolů. Po prohlídce většinou zase volají a ptají se na stejné otázky pořád dokola, či požadují sepsání mnoha věcí e-mailem. Pokud nejsou vybrání k dalšímu jednání mají velice přehnané reakce, směrem k makléři a nebo majiteli.

9. Zájemce který nemluví. Tento druh zájemců je velice specifický. Na nic se neptá, nemluví, zadumaně prochází nemovitostí, mračí se a skoro máte dojem, že Vám ještě vynadá. Zde často dělají velkou chybu nezkušení samoprodejci, kteří se jej snaží rozmluvit a tím jej úplně odradí. Tento zájemce totiž má opravdu zájem, jen potřebuje v sobě zpracovat rozhodnutí a na to potřebuje klid a prostor. Zde je vždy důležité jej nechat a v žádném případě jej netlačit. Druhý den Vám sám řekne, zda má zájem a pokud ano vězte, že máte vyhráno, neboť vše proběhne bez problémů.

10. Zájemce s dotazem. Tento zájemce se dost ptá, má i jízlivé a často ne úplně příjemné otázky. Nicméně to je jen dobře, protože kdo má skutečný zájem, ten se na důležité věci zeptá. Nejhorší je, když Vám zájemce řekne, že nemá žádnou otázku, což může vypadat dobře, ale tím sděluje, že nemá skutečný zájem. Buďte tedy na otázky připraveni a pokud to zvládnete a nebudete to brát osobně, máte dobrého zájemce.

 

Samozřejmě tímto výčet zájemců nekončí, zde jsem popsal takové, s nimiž se velice často potkáváme, i když se někdy vzájemně prolínají. Zkušený makléř je na různé reakce připraven a nebere je osobně protože ví, že je to součást obchodu a vyjednávání o ceně. Bohužel někdy nezkušený samoprodejce není na takové jednání připraven a skutečné zájemce odradí, otázky si bere osobně a nebo skočí na sliby člověka, který ale skutečným zájemcem není.


Učit se reality na své vlastní nemovitosti je velice drahá škola pro prodávající a je to zbytečné. Profesionální makléř Vás nejen zastoupí, ale zvládne všechny zájemce a jejich reakce tak, aby Vám obstaral dobrého a solidního zájemce. Samozřejmě myslím makléře a ne ukazovače nemovitostí, ale o tom až někdy příště. 

Pokud potřebujete poradit v oblasti prodeje nemovitostí, odborného posouzení ceny, nebo situace na realitním trhu, kontaktujte nás, rádi Vám (jako už mnoha lidem před vámi), pomůžeme a poradíme. Nejste na to sami.
 

PS: nebojte se zavolat i o telefonickou konzultaci, nejste na to sami, rádi s Vámi probereme Vaši situaci a poradíme z praxe, jak případně nejlépe postupovat.


"Klidně i Vy napište, nebo zavolejte kdykoliv, pracujeme nonstop".


e-mail: info@uspesnereality.cz 


tel. 702 177 006.


Hezký den


Mgr. Bc. Radim KostaňukTato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb a personalizaci nabídky zákazníkům v souladu s ochranou osobních údajů. Nastavení cookies si můžete upravit.