Může makléř pracovat i bez písemné smlouvy?

Někteří makléři namítají, že NOZ (nový občanský zákoník) umožňuje i nadále prodávat nemovitost bez písemné smlouvy s klientem. K této problematice uvádíme stanovisko Mgr. Lucie Špičkové, advokátky z advokátní kanceláře ŠPIČKOVÁ/TICHÝ/POULÍK, specializující se mj. na právo nemovitostí:

Odpověď:

V daném případě se jedná o typický příklad právního pravidla „Lex specialis derogat generali“které říká, že zvláštní úprava má přednost před normou obecnější, subsidiární, která se uplatní jen tam, kde zvláštní právní předpis věc sám neupravuje. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, běžně v široké veřejnosti označován jako „NOZ“, je normou obecnou, zatímco zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů („ZoR“) je zákon speciální, který má vlastní právní úpravu konkrétní problematiky a bude tak mít před NOZ přednost. 

Vzhledem k tomu, že speciální zákon ZoR výslovně stanovuje pro smlouvu o realitním zprostředkování písemnou formu, musí být písemná forma dodržena. V opačném případě se zprostředkovatel vystavuje riziku námitky neplatnosti smlouvy ze strany zájemce.

V případě, že podobné záležitosti řešíte, ať již jako zprostředkovatel nebo zájemce, budeme Vám rádi nápomocni: www.akstp.cz

Mgr. Lucie Špičková

Naše doporučení je, vždy chtějte po makléři, aby s Vámi uzavřel písemnou formou Smlouvu o prodeji Vaší nemovitosti (o realitním zprostředkování) dle Realitního zákona, tím předejdete situaci, kdy zájemce obchod zneplatní a budete vracet peníze, nebo snižovat kupní cenu. Pokud Vám makléř bude tvrdit, že pracuje i bez smlouvy a nebo že ji nepotřebujete, obraťte se raději na jiného makléři či realitní kancelář.

Hezký den Mgr. Bc. Radim Kostaňuk

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb a personalizaci nabídky zákazníkům v souladu s ochranou osobních údajů. Nastavení cookies si můžete upravit.