Jaké budou ceny nemovitostí v roce 2022?

Bude se už konečně zlevňovat, anebo naopak nemovitosti prudce zdražíCeny nemovitostí ovlivňují především hypotéky a inflace.


Co nás tedy v roce 2022 čeká? Pokud bude tempo zvyšování sazby u hypoték pokračovat, tak samozřejmě stále méně lidí bude mít možnost hypotéku získat a odloží nákup nemovitostí na pozdější dobu. Bude tedy zájemců čím dál méně a pokud je méně zájemců, trh zamrzne a pak ceny začnou klesat. 

Proč trh v první fázi takzvaně zamrzne?

Řada majitelů nemovitostí si dělá cenu tvorbu sama a když soused nabízel nemovitost za 5 miliónů, my to dáme za pět a půl milionu, případně něco zlevníme. Další soused vidí pět a půl, tak to dá za šest miliónů. Nicméně ani jeden z nich neví, že první majitel nemovitost skutečně prodal za čtyři a půl milionu. Další dva tedy jsou s cenou mimo trh minimálně o milion korun a více.


Jenže!

Kdyby měli profesionální odhad tak by věděli, že soused prodal nemovitost za čtyři a půl milionu, jejich výchozí nabídková cena byla např. čtyři miliony sedm set tisíc korun, a to by už prakticky byli na ceně tržní a obchod by mohl proběhnout i s případnou úpravou prodejní ceny, např. na čtyři miliony šest set tisíc korun a pokud by měli lepší nemovitost, tak by mohli i formou dražby se zájemci docílit ceny daleko vyšší.


Nicméně nemovitost na začátku předražili a upravovat cenu o milion korun a více se samozřejmě nikomu nechce. Tak se z nemovitosti stává neprodejný ležák a prodej takzvaně zamrzne. V okamžiku, kdy už bude nutit situace majitele nemovitost prodat, půjde hluboko pod tržní cenu, kterou mohl při správném postupu dostat, a prodělá opravdu hodně peněz a bohužel se toto stát nemuselo.


Pokud uvažujete o prodeji nemovitosti, tak si vždy zjistěte její cenu u profesionálů, kteří mají přístup k datům z Katastru nemovitostí a umí s daty také pracovat. Není to jen o počítání metrů, ale také o charakteru místa a stavu nemovitost atd.. Když ve vilové čtvrti mezi deseti vilami stojí neudržovaný dům, skoro ruina, nelze jen říct, že se za poslední dva roky prodali 4 krásné vily za 125 000,-Kč za metr a stejně nacenit i tento dům, který je v úplně jiném stavu než předtím prodané domy.


Na internetu se nabízí mnoho online odhadů nemovitostí, kdy tato služba slouží především jen k získání kontaktu na Vás, kdy pak většinou „následuje masáž“ od realitní kanceláře, abyste jim svěřili do prodeje nemovitost.


Profesionální odhad trvá vyhotovit několik hodin a měl by jej dělat realitní odborník s velkou praxí, protože tyto data mohou závažným způsobem ovlivnit Vaše další rozhodnutí a špatně udělaný odhad Vás může připravit o možnost dobře nemovitost prodat.

Naopak kvalitní profesionální odhad Vám dá ihned na začátku prodeje velkou výhodu, protože z nabídkové ceny bude rychle cena tržní a pokud jsou motivovaní zájemci, dá se cena i vydražit a tím zajímavě navýšit výnos z prodeje. 

Opravdu profesionální odhad získáte např. zde: Poskytované služby

 

 

Výhled rok 2022

Tak co nás v tom roce 2022 čeká?  Jak jsem uvedl, hypotéky se stávají nedostupné pro mnoho zájemců a trh díky tomu trh na čas zamrzne cca do dubna až května. Bude hodně také záležet, jak nemovitost prodáváte. Když máte profesionálního makléře, který se umí postarat i o zájemce, zařídit mu financování, sehnat mu vlastní zdroje pro banku atd., tak se bude dařit ještě prodej dobře zrealizovat. Neberte to, jako reklamní „propagaci“ na práci makléře, z praxe Vám mohu uvést mnoho ověřitelných případů, že tomu tak skutečně je, nicméně zde myslím profesionálního makléře, ne ukazovače nemovitostí.


Samozřejmě především samo prodejci v tomto nemají praxi, znalosti ani trpělivost a jejich prodejním nástrojem bude pouze velká sleva, což ale je škoda, protože je to často jediná nemovitost, co budou kdy prodávat. Vždy říkám: „zadejte prodej zkušenému profesionálu a pokud Vám nemovitost on neprodá, tak pak se do toho dejte sami, nikdy ne naopak“.


V půlce roku pak trh ovlivní narůstající inflace a zde budeme svědkem toho, že se naopak řada nemovitostí dobře prodá, protože investoři budou chtít nakoupit nemovitosti, než jim inflace „sežere“ jejich vklady.


Ukazatelem je také to, když se ve větším měřítku začnou objevovat články, ve kterých především někteří developeři budou tvrdit, že zájem je obrovský a ceny hodně porostou, a proto kupte co nejdříve. Samozřejmě je to marketing, protože prodeje nejdou dobře a realita je právě opačná. Bohužel řada především samo prodejců z toho vyvodí mylné závěry, že ceny už jdou zase nahoru a promeškají šanci svou nemovitost dobře prodat a neuvědomí si, že tyto placené články někdo platí za nemalé peníze především proto, aby tento dojem navodil ve chvíli, kdy zájemce sám nemá a potřebuje prodávat. Když jdou prodeje dobře, tak nebude firma utrácet velké peníze jen proto, aby to sdělila národu.


Takže shrnutí závěrem. Na začátku roku ceny nemovitostí zamrznou, bude trvat několik měsíců, než to majitelé přijmou a začnou pracovat s cenou. Pak bude hodně záležet na způsobu prodeje nemovitosti a jak se bude umět makléř (případně samo prodejce), postarat o zájemce, což se do této doby moc neřešilo. Koncem roku se ceny zhoupnou na úroveň roku 2019 a to díky zvýšeným hypotékám. Do toho se naopak řada nemovitostí (vybrané hotely, některé pozemky a nemovitosti v atraktivní lokalitě) dobře prodají, k velkému údivu všech, protože vzrůstající inflace řadu lidí donutí nakoupit investiční nemovitosti.

Pokud potřebujete poradit, jak to bude ve Vašem případě, kontaktujte nás, rádi Vám (jako už mnoha lidem před vámi), pomůžeme a poradíme. Nejste na to sami.
 

PS: nebojte se zavolat i o telefonickou konzultaci, nejste na to sami, rádi s Vámi probereme Vaši situaci a poradíme z praxe, jak případně nejlépe postupovat.


"Klidně i Vy napište, nebo zavolejte kdykoliv, pracujeme nonstop".


e-mail: info@uspesnereality.cz 


tel. 702 177 006.


Hezký den


Mgr. Bc. Radim KostaňukTato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb a personalizaci nabídky zákazníkům v souladu s ochranou osobních údajů. Nastavení cookies si můžete upravit.